VITAMINES & CO

WHAT YOU SHOULD KNOW ABOUT

Selenyum

Translation to be followed...

Genel bakış

Selenyum vücudun doğal antioksidanı olan glutatyon peroksidaz enziminin kofaktörüdür. Güçlü antioksidan etkilidir ve birçok sağlık probleminin tedavisine destek olur.

Antioksidan etkinlik

Selenyum karaciğerden üretilen vücudun doğal antioksidanı olan glutaton üretimi için gereklidir. Glutatyon glutatyon peroksidaz adı verilen enzim aracılığı ile üretilir ve selenyum bu enzimin çalışması için gereklidir. Düzenli kullanıldığında vücudun doğal antioksidan üretimini arttıracağı için hastalıklara karşı koruma sağlar. Bağışıklık hücrelerin korur, aktivitelerini destekler. Doğal antioksidan üretimini arttırdığı için karaciğer detoksifikasyonuna yardımcı olur.

Bağışıklık desteği

Güçlü antioksidan etkinliği ile bağışıklık hücrelerini koruyarak aktivitelerini destekler. Bununla birlikte bağışıklık sistemi hücrelerinin olgunlaşma süreçlerini desteklediği için de hastalık döneminde hastalık belirtilerinin azaltılmasına destek sağlar.

Erkek infertilitesi

Selenyum antioksidan etkinliği ile sperm yapısını korur. Yapılan araştırmalarda selenyum C vitamini, E vitamini, çinko ile beraber verildiğinde antioksidan etkinlik arttığından dolayı erkek infertilite tedavisine destek olduğu görülmüştür.

Haşimato Tiroidi

Haşimato tiroidi otoimmün bir hastalıktır Vücudun bağışıklık sistemi hücreleri bir yanılsamaya düşerek tiroid bezine karşı savaşmaya başlar ve ona karşı antikor üretilir. Antikor üretimi arttıkça hastalığın seyri de hızlıca ilerlemeye başlar. Yapılan araştırmalarda düzenli selenyum kullanımı ile üretilen antikor seviyelerinde azalma sağlanacağı için hastalık belirtilerinin azaldığı görülmüştür.


Çinko

Translations to be followed...

Genel bakış

Çinko vücutta 200’den fazla enzimatik reaksiyonda görev alan bir mineraldir. Güçlü antioksidan etkinliği olan çinkonun eksikliğinde birçok sağlık problemi ile karşılaşılabilmektedir.

Cilt Sağlığı

Çinko, hücre yenilenmesine katkı sağladığı için cildin genel sağlığını destekler. Bununla birlikte egzama, atopik dermatit gibi cilt hastalıklarının da tedavisine destek olur. Akne probleminin altında birden fazla sebep yatabilmektedir. Akne tedavisinde özellikle aknenin ciltte oluşturduğu yaraların iyileşmesine katkıda bulunur.

Saç, tırnak sağlığı

Saç dökülmesinin azaltılmasında çinko takviyesi önerilmektedir. Özellikle tırnak yapısının korunmasına destek olduğu için tırnak kırılmalarının, soyulmalarının önlenmesinde çinko takviyesine ihtiyaç duyulmaktadır.

Bağışıklık desteği

Güçlü antioksidan etkinliği ile bağışıklık hücrelerini koruyarak aktivitelerini destekler. Bununla birlikte bağışıklık sistemi hücrelerinin olgunlaşma süreçlerini desteklediği için de hastalık döneminde hastalık belirtilerinin azaltılmasına destek sağlar.

Erkek infertilitesi

Yapılan araştırmalarda çinko eksikliğinde testosteron seviyelerinde azalma olduğu görülmüştür. Yapılan çalışmalarda çinko takviyesinin testosteron seviyelerinde artış sağladığı görülmüştür. Antioksidan etkinliği sayesinde sperm yapısının korunmasını sağlayarak erkek infertilite tedavisine destek olur.


Kalsiyum

Caption to be followed...

Genel bakış

Kalsiyum vücutta en çok bulunan mineraldir. Toplam vücut ağırlığının %1,5-2 kadarı kalsiyumdan oluşur ve bununda %99’u kemiklerde depo edilmektedir. Kalsiyum takviyesi yetişkinlerde kemik mineral yoğunluğunun desteklenmesine yardımcı olurken çocuklarda kemik uzamasına, sağlıklı gelişime destek olur.

Kemik Sağlığı

Kalsiyum kemikte bulunan temel mineraldir. Kemiklerde bulunan pik kemik mineral yoğunluğuna ortalama olarak 30-35 yaşlarına kadar ulaşılabilmektedir. Bu nedenle bu yaş dönemine kadar düzenli kalsiyum alımı ileriki yaşlarda görülecek osteoporoz (kemik erimesi) riskini azaltmaktadır. Çocuklarda genel sağlığın ve kemik gelişiminin desteklenmesi için kalsiyum önerilmektedir. Yapılan çalışmalarda özellikle fiziksel aktivite yapan çocuklarda kalsiyum takviyesi yapılmasının çocuklardaki kemik gelişimine katkı sağladığı gösterilmiştir. Osteoporoz hastalarında kemik mineral yoğunluğunu desteklemek için kalsiyum ve D vitamini takviyesi alınması önerilmektedir.

Kas Sağlığı

Kasların düzenli bir şekilde çalışabilmeleri için kalsiyum mineraline ihtiyaç vardır. Kasların özellikle kasılma periyodunda kalsiyum mineraline ihtiyaç duyulur. Kas sağlığının desteklenmesi için kalsiyumla birlikte mutlaka magnezyum mineralinin de alınması önerilir. Magnezyum kasların gevşeme periyodunda gerekli olan bir mineraldir. Düzenli spor yapan bireylerin kas sağlığını desteklemek için kalsiyum takviyesi kullanması önerilmektedir.


Magnezyum

Caption to be followed...

Genel bakış

Magnezyum, vücutta 300’den fazla enzimatik reaksiyona giren bir mineraldir. Bu dan magnezyumun vücutta birçok noktada görev aldığını göstermektedir. Kasların ritmik çalışmasında, merkezi sinir sisteminin desteklenmesinde oldukça önemli görevleri vardır.

Kemik Sağlığı

Magnezyumun ön önemli görevi kemiklerdeki kalsiyumun dengesini sağlamaktır. Kemik mineral yoğunluğunun arttırılmasını sağlamak için magnezyum kalsiyumla birlikte 2:1 oranda alınmasını tavsiye edilmektedir. Çocuklarda ve sağlıklı bireylerde genel kemik sağlığını desteklemek için magnezyum takviyesi alınması önerilmektedir. Osteoporoz (kemik erimesi) tedavisine destek olmak, kemik mineral yoğunluğunun arttırılması için magnezyum takviyesi kullanılması önerilir.

Sinir Sistemi Desteği

Magnezyum kalsiyumla birlikte çalışarak sinirsel iletinin normal bir şekilde devamında görev alır. Yeterli miktarda magnezyum alınamadığında sinirsel iletide oluşacak problemlere bağlı olarak kaslar kasılma, kramp gibi durumlar ortaya çıkar.

Kas Sağlığı

Kasların ritmik kasılıp gevşemesi için magnezyum ve kalsiyum birlikte çalışmaktadır. Magnezyum eksikliğinin en belirgin özelliği kas kramplarıdır. Özellikle hamileliğin ilerleyen dönemlerinde ve sporcularda görülen kas kramplarının temel sebebi magnezyum eksikliğidir. Kas kramplarının azaltılması için magnezyum kullanılması önerilmektedir.

Ağrı üzerine etkinlik

Magnezyum takviyelerini düzenli kullanılması ile bağ ağrılarında, migrendeki atak sayılarında anlamlı azalma olduğu bilinmektedir. Ayrıca hak arasında hassas ağrılı noktaları ola kas ağrısı olarak bilinen fibromiyaljinin tedavisine hem kasları gevşetme özelliği hm de ağrılı nokta sayısında azalma sağlayarak desteklediği bilinmektedir.