Takviye edici gıda nedir?

Takviye edici gıdalar deyince akla “Biraz vitamin kullansam iyi olacak sanki”, “antioksidan takviye kullanmak gerekiyormuş”, “yan etkisi olur mu?”, “hangisi bana iyi gelir?” gibi bir çok soru ve yorum gelir. Peki nedir takviye edici gıdalar? Nasıl kullanılmalıdır?

Takviye edici gıdalar (TEG) sağlıklı yaşamın devamına yardımcı olan, vücutta fizyolojik aktivitenin devamına destek olan, hastalıklardan korunmak ya da tedavisine destek olmak amacıyla önerilen besin temelli takviyelerdir. Vitaminler, mineraller, amino asitler, esansiyel yağ asitleri, koenzim Q-10 en temel takviye edici gıdalara örneklerdir.

Tükettiğimiz sebze-meyvelerdeki besin öğeleri, çevre şartları (hava kirliliği, yanlış gübreleme, topraktaki vitamin-mineral yetersizliği gibi) ve pişirme yöntemlerine tabi tutulmasından dolayı azalmaktadır. Bu nedenle, günlük beslenme düzenimiz içerisinde ne kadar düzenli beslenmeye çalışsak da tükettiğimiz gıdalardaki besin öğeleri günlük ihtiyacımızı karşılayamamaktadır.

Ek olarak, yaşam koşulları nedeni ile artan ihtiyacı (stres, artmış fiziksel ve mental aktivite) karşılamak, eksikliklere bağlı oluşabilecek hastalıklardan korunmak amacı ile takviye edici gıdaları kullanmak gerekliliği karşımıza çıkmaktadır.

Takviye edici gıdaları kullanma kararı alındığında akla ilk gelen soru “hangisini kullanmalıyım?” kişinin kendine en uygun ürünü seçebilmesi adına mutlaka bir sağlık profesyoneline danışması gerekmektedir. Kişinin ne amaçlı ürün kullanmak istediği, mevcut durumu, varsa kullandığı reçeteli ilaçların ne olduğunun sorgulanması ve bu bilgiler doğrultusunda ve kişiye en uygun ürünün önerilmesi gerekmektedir.

Takviye edici gıdalar güvenlidir. Uzun ve düzenli kullanımları ile kullanılan üründen beklenilen etki görülür ve bu süre kişiden kişiye farklılık gösterir. Bu nedenle kullanılan bir tablet multivitamin ve mineral kombinasyonundan etkinlik ya da yan etki görmek olası değildir. Karşılaşılabilecek olası yan etkiler alerjik reaksiyonlar olabilir. Herhangi bir maddeye karşı bilindik bir alerjiniz varsa, örneğin gluten gibi, kullanacağınız ürünün bu maddeyi içerip içermediğini sorgulayabilirsiniz.

İşte bu noktada, seçilen ürünün kalite standartları sorusu karşımıza çıkmakta. Takviye edici gıdaları seçerken güvenli ve kaliteli üretime sahip olması gerekmektedir. GMP koşullarını sağlıyor mu? Ham madde kaynağı nedir? gibi sorulara yanıt alabileceğiniz ürünleri ve markaları satın almak ve kullanmak önemlidir.

Sağlıklı yaşamın sırlarından biri olan takviye edici gıdalar hayatımızın olmazsa olmazları arasında yer almaya başladı. Kullanılan üründen beklenilen etkiyi görebilmek için; uygun ürünün seçilmesi, uzun ve düzenli kullanılması ve kaliteli-güvenli ürünlerin kullanılması gerekmektedir. Bu nedenle takviye edici gıdaları kullanmadan önce sizin için en uygun ürünü seçebilmeniz adına mutlaka bir sağlık profesyoneline danışmak gerekmektedir.

Kaynaklar:

1. http://www.fda.gov/downloads/Food/DietarySupplements/UCM240978.pdf
2. http://doctormurray.com/a-clear-perspective-on-supplement-safety/
3. Block G., Jensen CD et al. Usage patterns, health, and nutritional status of long-term multiple dietary supplement users: a cross-sectional study. Nutrition Journal, 2007, 6:30