Okullar açılıyor…

Okulların açılmasıyla birlikte çocuklar yeni ders döneminin heyecanını yaşarken, ebeveynler açısından yeni bir dönemin başlangıcı yemek yeme problemleri, hastalıkların ortaya çıkması endişelerini beraberinde getiriyor. Yaz dönemi boyunca daha sakin ve kalabalıktan uzak kalan çocuklar, okullarda kalabalığa karışınca okul döneminin başlangıcında hastalıklarla karşı karşıya kalıyorlar. Özellikle bağışıklık sistemi güçlü olan çocuklar bu dönemi daha hafif atlatabilirken, destek almayan çocuklar hastalıklarla daha zor mücadele ediyorlar.

Vücudu daha dirençli kılmak ve hastalıklarla başa çıkabilmeyi sağlamak için çocukların günlük alması gereken vitamin ve minerali alması bağışıklığın güçlenmesinde en önemli basamaklardan biri. Özellikle okulda geçirdikleri süre boyunca yemek yemeyen bu nedenle de gerekli besin öğelerini alamayan çocuklarda bağışıklık sisteminin zayıflamasıyla daha sık karşılaşılmakta. Yapılan çalışmalarda günlük vitamin-mineral ihtiyacının karşılanması ve bağışıklık sisteminin desteklenmesi için multivitamin kombinasyonlarının kullanılması önerilmektedir. Sıklıkla kemik gelişimini destekleyici özelliği ile ön plana çıkan D vitamininin güncel çalışmalarda bağışıklık sistemini desteklediği ve düzenli kullanımı ile hastalıklara yakalanma riskinin ve hastalık belirtilerinin azaldığı gösterilmiştir.

Yemek yemeyi sevmeyen, istemeyen çocuklarda yaşanan iştah problemlerinin genelde çocukların tat alma duyusunda azalma olması ile ilgili olduğu bilinmektedir. Çinko, vücutta birçok etkinliği olan bir mineraldir. Özellikle dil üstünde tat alma uyarıcılarını tetiklediği bu sebeple düzenli çinko kullanımının tat duyusunda artış sağlayarak çocuklarda iştah açılmasına destek sağladığı biliniyor. Çinkonun etkinlik gösterdiği bir başka önemli nokta ise büyüme hormonudur. Çinko, büyüme hormonunun çalışmasına destek sağladığı için çocuklarda büyüme gelişmenin ve boy uzamasının desteklenmesinde önemli görevler alır. Çinko eksikliği görülen çocuklarda yaşıtlarına göre gelişim geriliği gözlenmekte bu nedenle çocukların düzenli çinko takviyesi alması önerilmektedir.

Bağışıklık, iştah derken okul döneminin en sıkıntılı süreci de konsantrasyon problemleri! Ders saatlerinde çocukların yeterli derece konsantrasyonlarını sağlayamadıkları, öğrenme konusunda geri de kaldıkları durumlarda tüm bu durumların azaltılmasına destek olmak amacıyla balık yağlarından destek alınabilmektedir. Balık yağında bulunan omega-3 yağ asitleri EPA ve DHA sağlıklı beyin gelişimi için oldukça önemlidir. Beyin dokusunun %60’ının omega-3 yağ asitlerinden (DHA’dan) oluştuğu bilinmektedir. Sağlıklı zihinsel fonksiyonların devamlılığını sağlamak, öğrenme yetisinin iyileştirilmesine destek olmak amacıyla EPA ve DHA miktarları belli olan standardizasyona sahip olan omega-3 yağ asitlerini kullanmak çocukların zihinsel gelişimlerine katkı sağlarken vücudun fiziksel fonksiyonlarının da sağlıklı olmasına fayda sağlayacaktır. Balık yağlarını kullanmakta sıkıntı çeken çocuklar için farklı aromaları ile balık tadının baskılandığı şurup ve çiğneme tableti gibi farklı formları hakkında bilgi almak için en yakın eczaneden bilgi alabilirsiniz.

Okula düzenli devamın sağlanmasında ve çocukların sağlıklı gelişimleri için gerekli olan takviyeler hakkında detaylı bilgiye sağlık profesyoneline danışarak ulaşabilirsiniz.